WFSU presents Shades of Ireland, March 2015 Tour or Ireland, Learn More
Bandwagon 2012 logo - Local Election Coverage
Bandwagon 2012
Click on the candidate's name to view their speech.

U.S. Representative -  District 2

 Lawson

Al Lawson

Peters

Floyd Patrick Miller (Write In)

Not Present

Steve Southerland (Republican)

State Senator - District 3

Not Present

Bill Montford (Democrat)

Hobbs

John Shaw (Republican)

State Representative - District 9

Campbell

 Bradley Maxwell (Republican)

Mills

Michelle Rehwinkel Vasilinda (Democrat)

Circuit Judge - Circuit 2/Group 2

Campbell

 Barbara Hobbs

Mills

Josefina M. Tamayo

State Attorney - Circuit 2

Inzer

William Meggs (Democrat)

Turner

Pete Williams (Republican)

Leon County Superintendent of Schools

Akinyemi

Sabrina M. Allen (NPA)

Fritz

Jackie Pons (Democrat)

Leon County Commission - At Large, Group 1

Friall

Akin Akinyemi

Not Present

Mary Ann Lindley

Leon County Commission - District 2

Campbell

Harrison Arencibian (Write In)

Mills

Kirk Headley-Perdue

Halley

Jane Sauls

 

Tallahassee City Commission - Seat 1

beshears

Scott Maddox

curtis

Steve Stewart

Leon Soil & Water Conservation - District 1

dickens

Martha Lang

hill

Lorin Pratt

hill

Ryan Terrell

Leon Soil & Water Conservation -District 3

Not Present

Phyllis Basch-Smith

 taylor

Tabitha Frazier

 taylor

Evan Power

Leon Soil & Water Conservation - District 5

 taylor

Blas Gomez

scott

William Helmich

 Not Present

Bill Howell

Leon County Sheriff

 Not Present

Larry Campbell (Democrat)

 jamison

Lisa A. Sprague (NPA)

Click on the candidate's name to view their speech.

State Representative - District 7

 Lawson

Halsey Beshears (Republican)

Peters

Robert Hill (Democrat)

Wakulla County Sheriff

Peters

Charlie Creel (NPA)

Hobbs

T. W. Maurice Langston (Republican)

Wakulla County Superintendent of Schools

Campbell

 Robert R. Pearce (Democrat)

Mills

Kimball "Kim" Thomas (NPA)

Wakulla Property Appraiser

Campbell

Jim Parham, Jr. (NPA)

Mills

Donnie Sparkman (Democrat)

Wakulla County Commission -District 1

Inzer

Alan Brock (Democrat)

Inzer

Virginia "Jenny" Brock (NPA)

Inzer

Ralph Thomas Jr. (Republican)

Wakulla County Commission - District 3

Akinyemi

Howard Kessler (NPA)

Fritz

Michael H. Stewart (Republican)

Wakulla County Commission - District 5

Friall

Richard Harden (Republican)

Friall

John Shuff  (Democrat)  

Friall

Emily T. Smith (NPA)

Gadsden County Superintendent of Schools

Campbell

Millie Forehand (NPA)

Mills

Reginald C. James (Democrat)

Gadsden County Sheriff

Not Present

Glen D. Russ (NPA)

Not Present

Morris A. Young (Democrat)

Gadsden County Commission - District 1

dickens

Carolyn Russ Francis (NPA)

Not Present

Eric Hinson (Democrat)

Gadsden County Commission - District 3

Not Present

Gene Morgan (Democrat)

Not Present

LaKetha Sweet (NPA)

Not Present

Darrell Williams (NPA)   

Gadsden County Commission - District 5

 Not Present

Regimond Bouie (NPA)

 Not Present

Sherrie Taylor (Democrat)

Gadsden County Property Appraiser

 jamison

Robert Peoples (NPA)

 Not Present

Clay Vanlandingham (Democrat)

Gadsden County Tax Collector

  Not Present

Stacey Hannigon (NPA)

 Not Present

W. Dale Summerford (Democrat)